Rıza Şah döneminde Türkiye ve İran arasında ulaştırma altyapısı’ının geliştirilmesi bağlamında Trabzon–Tebriz transit ticarı yoluna işlerlik kazandırma çabaları (1925-1941)

Küçük Resim Yok

Tarih

2012

Dergi Başlığı

Dergi ISSN

Cilt Başlığı

Yayıncı

Erişim Hakkı

Özet

Bu çalısmada Rıza Han’ın (Rıza Sah) yaklasık 15 yıllık iktidarı dönemindeki (1925-1941) Türkiye ile ikili ve bölgesel isbirliği arayıslarında önemli bir yer tutan Trabzon-Tebriz Transit Yolu’na islerlik kazandırma çabaları ele alınmıstır. Çalısmada, Farsça kaynaklardan olusan bazı belgeler esas alınmıstır. Bu dönemde transit yola iliskin bürokratik ve fiziksel sorunlar asılmaya çalısmıs, yolun düzenli bir sekilde islemesi için gerekli düzenlemeler yapılmıs ve karayolu tasımacılığı kapasitesinde önemli gelisme sağlanmıstır.
In this article the focus is on the efforts to operationalize Trabzon-Tabriz transit road during Reza Khan’s (Rezā Shāh Pahlavi) 15-year reign. The transit road was an important part of bilateral regional cooperation between Turkey and Iran. Persian sources constitute primary materials for this study. In this perod, necessary arrangements are undertaken in order to overcome certain obstacles so that the transit road could run smoothly. As a result, highway transit capacity had increased substantially.

Açıklama

Anahtar Kelimeler

Sosyal Bilimler, Disiplinler Arası

Kaynak

Elektronik Sosyal Bilimler Dergisi (elektronik)

WoS Q Değeri

Scopus Q Değeri

Cilt

11

Sayı

39

Künye