Sinemada mimari mekân seçiminde mardin temsili: 2000 yılı ve sonrası Mardin'de çekilen filmlerin incelenmesi

Yükleniyor...
Küçük Resim

Tarih

2022

Dergi Başlığı

Dergi ISSN

Cilt Başlığı

Yayıncı

Mardin Artuklu Üniversitesi

Erişim Hakkı

info:eu-repo/semantics/openAccess

Özet

Mardin, Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde farklı dinlerin, farklı dillerin ve farklı etnik kökenlerin bir arada yaşadığı kültürel çeşitliliğin çok fazla olduğu grift yapılı şehirlerden biridir. Mardin şehrinin sahip olduğu kültürel farklılıkların somut bir göstergesi olan mimari yapılar ile şehir, birçok sinema filmi ve dizi film için ilgi odağı haline gelmektedir. Günümüzde başlı başına bir endüstri haline gelen ve çok hızlı gelişen film ve dizi sektörü şehrin güzelliklerini dünyaya anlatmamız ve şehirleri markalaştırmamız açısından önemli bir yer tutmaktadır. Şehirlere turizm ve pazarlama arasındaki işbirliği açısından bakıldığında, filmlerin içeriğinde sunulan şehirlere ait mekânların milyonlarca insana tanıtılmasında önemli bir katkıda bulunduğu söylenebilir. Bu araştırmamızla Mardin'de çekilen sinema filmleri ile destinasyon hakkında daha fazla bilgiye sahip olmak isteyenlerin ilgisini arttırmak, Mardin şehri ile ilgili gerekli tanıtımların yapılmasına katkı sağlamak amacıyla 2000 yılı ve sonrası Mardin'de çekilen sinema filmleri incelenecektir. Araştırmamız kapsamında "Deli Yürek: Bumerang Cehennemi (2001), Hiçbiryerde (2002), Büyü (2004), Gönül Yarası (2005), İncir Çekirdeği (2009), Ay Lav Yu (2010), Labirent (2011), Hükümet Kadın I (2013), Hükümet Kadın II (2013),The Cut-Kesik (2014), Kapı (2019)" adlı sinema filmlerdeki Mardin'e ait mimari mekânlar incelenmiştir. Filmlerde genel olarak Mardin şehri simgesel mekânlarıyla, kamusal alanlarıyla ve yaşam alanlarıyla gözükmüştür.
Mardin is very diverse in the Anatolian Region of different religions, different languages and people from different regions. The city, with its architectural structures, which is an example of the design project in Mardin's hands, is interesting for attractive movies and TV series. Today, the film and TV series sector, which has become an industry on its own and is developing very rapidly, has an important place in terms of telling the beauties of the city to the world and branding the cities. When cities are considered in terms of the cooperation between tourism and marketing, it can be said that the cities that are presented in the content of the films make an important contribution to the promotion of millions of people. With this research, the movies shot in Mardin in the year 2000 and after will be examined in order to increase the interest of those who want to have more information about the destination and to contribute to the necessary promotions about the city of Mardin. Our research, "Deli Yürek: Bumerang Cehennemi (2001), Hiçbiryerde (2002), Büyü (2004), Gönül Yarası (2005), İncir Çekirdeği (2009), Ay Lav Yu (2010), Labirent (2011), Hükümet Kadın I (2013), Hükümet Kadın II (2013), The Cut-Kesik (2014), Kapı (2019)" the architectural spaces of Mardin in the movies were examined.In the movies, the city of Mardin has been seen with its symbolic places, public spaces and living spaces.

Açıklama

Anahtar Kelimeler

Mimarlık, Architecture, Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts, İletişim Bilimleri, Communication Sciences

Kaynak

WoS Q Değeri

Scopus Q Değeri

Cilt

Sayı

Künye