Denetim ve kontrol mekanizmaları bağlamında mardin sayın kışlası'nın bir tasarım sorunsalı olarak yeniden ele alınmasına dair öneri

Yükleniyor...
Küçük Resim

Tarih

2019

Dergi Başlığı

Dergi ISSN

Cilt Başlığı

Yayıncı

Mardin Artuklu Üniversitesi

Erişim Hakkı

info:eu-repo/semantics/openAccess

Özet

Genel anlamda olağan bir tez çalışmasının özet kısmında bir tez çalışmasının amacı, kapsamı, kullanılan yöntemi ve varılan sonuçlar açık ve öz olarak yazılmalıdır. Bu tez çalışmasında ise bir amaçtan çok yaşanmışlıkla ilişkilendirilmiş bir durum tespiti söz konusudur. Bu durum tespitinde gözetleyen ile gözetlenen konusu pan-optikon (bütünü gözetleme) üzerinden kavramsallaştırarak, gözetleyen konumunda bulunan askeri alanı yeni bir işlevle tasarlamak tezin asıl amacıdır. Sonuç olarak bu tez çalışması bir denetim ve kontrol mekânı olarak askeri alan olan kışlayı ele alarak Mardin Sayın Kışlası'na odaklanmaktır. Tezin amacı Mardin-Kızıltepe karayolu üzerinde yer alan 1950'lerde inşa edilen kışlanın mekânsal analizinin yanı sıra karayolunun yeni mekân üretimine dair bölgesel dönüşümü ele almaktır. Tezin son bölümünde de bu tasarım önerisi Mardin'e özgün bir şekilde önerilmeye çalışılmıştır.
In general, the purpose, scope, method and conclusions of a thesis should be written clearly and concisely in the summary part of a thesis. In this thesis, the situation is related to the experience rather than a purpose. The main purpose of this thesis is to design the military field in the position of observer with a new function by conceptualizing the subject with the observer in the determination of this situation through the pan-optic (observation of the whole). Consequently, this thesis focuses on the military field of Mardin Sayın Barracks as an inspection and control space. The aim of the thesis is to examine the spatial analysis of the barracks built in 1950s on the Mardin-Kiziltepe highway, as well as the regional transformation of the highway to the production of new spaces. In the last part of this thesis, this design proposal is tried to be proposed to Mardin in an original way.

Açıklama

Anahtar Kelimeler

Mimarlık, Architecture

Kaynak

WoS Q Değeri

Scopus Q Değeri

Cilt

Sayı

Künye