Sanat Eğitiminde Temel Sanat Dersine Yönelik Bir Değerlendirme

Yükleniyor...
Küçük Resim

Tarih

2019

Dergi Başlığı

Dergi ISSN

Cilt Başlığı

Yayıncı

Erişim Hakkı

info:eu-repo/semantics/openAccess

Özet

The “basic art (education)” course, which has been a constant of our fine arts education programmes in higher education addressed by its historical development and context and reviewed in its relation to art education today. It has been discussed whether the course, that is accredited to Johannes Itten, one of the founding members of the Bauhaus is still relevant to our current fine arts education and questioned what possibly does it provide.
Yükseköğretimde güzel sanatlar eğitimi programlarımızın değişmez derslerinden olan “temel sanat (eğitimi)” tarihsel gelişimi ve bağlamı üzerinden ele alınarak günümüz sanat eğitimi içindeki yeri değerlendirilmiştir. Bauhaus’un kurucu hocalarından olan Johannes Itten’e atfedilen içeriğiyle dersin Bauhaus’un Itten ve sonrası olarak ayrılan iki ana döneminde neye karşılık geldiği, bu içerik, yaklaşım ve ilişkilerin bugün sanat eğitimi bağlamında bizler için ne ifade edebileceği sorusu üzerinde durulmuştur.

Açıklama

Anahtar Kelimeler

ohannes Itten, Bauhaus, painting, art education, foundations course, basic art, Johannes Itten, Bauhaus, temel sanat eğitimi, resim, sanat eğitimi

Kaynak

ARTS: Artuklu sanat ve beşeri bilimler dergisi (Online)

WoS Q Değeri

Scopus Q Değeri

Cilt

Sayı

2

Künye

GÜRELLİ K (2019). Sanat Eğitiminde Temel Sanat Dersine Yönelik Bir Değerlendirme. ARTS: Artuklu sanat ve beşeri bilimler dergisi (Online), 0(2), 22 - 37.