Göçmen sineması ve varoluşçuluk: Üç film üzerinden varoluşsal bir değerlendirme

Yükleniyor...
Küçük Resim

Tarih

11.09.2023

Dergi Başlığı

Dergi ISSN

Cilt Başlığı

Yayıncı

Arts Dergisi

Erişim Hakkı

info:eu-repo/semantics/openAccess

Özet

Bu çalışmada farklı coğrafyalardan Avrupa’ya geçmeye çalışan bireylerin Avrupalı bireylerle birlikte yaşadığı varoluşsal sorunlar konu edilmiştir. Bu nedenle çalışma sadece göç sorununu ele alan bir amaca sahip değildir. Bu amaç doğrultusunda sinemanın gücünü ve büyüleyici dünyasını referans alınarak göç konusu varoluşçu felsefe bağlamında incelenmeye çaba gösterildi. Bunu gerçekleştirmek için göçmen sinemasının üç filmi örneklem olarak seçildi. Bu çerçevede Reise der Hoffnung (Umuda Yolculuk, Xavier Koller, 1990), Welcome (Hoşgeldiniz, Philippe Lioret, 2009), Terraferma (Memleket, Emanuele Crialese, 2011) filmlerindeki umut/umutsuzluk, yalnızlık, dışlanmışlık, uzaklaşma, yabancılaşma gibi varoluşsal sorunlar analiz edildi. Buna göre söz konusu filmlerdeki varoluşsal diyaloglar tespit edilmeye çalışılmış ve seçilen filmler merkeze alınarak göç süresince yaşanılan somut gerçeklikler varoluşsal bir bakış açısıyla tartışılmıştır.
This study discussed existential problems experienced by individuals trying to cross from different geographies to Europe with European individuals. So the study doesn’t just have a purpose that addresses the migration problem. To this end, efforts were made to examine the subject of migration in the context of existential philosophy, referencing the power and fascinating world of cinema. To make that happen, too, three films from immigrant cinema were chosen as samples. Within this framework, existential problems such as hope/despair, loneliness, exclusion, removal, and alienation were analyzed in the films Reise der Hoffnung (Xavier Koller, 1990), Welcome (Philippe Lioret, 2009), and Terraferma (Emanuele Crialese, 2011). According to this, the existential dialogues in these films were tried to be identified and the concrete realities experienced during migration were discussed from an existential point of view by centering the selected films.

Açıklama

Anahtar Kelimeler

Göçmen Sineması, Varoluşçuluk, Göçmen Sineması, Varoluşçuluk, Yabancılaşma, Umuda Yolculuk, Terraferma, Welcome

Kaynak

WoS Q Değeri

Scopus Q Değeri

Cilt

Sayı

Künye

UYANIK, N. (2023). Göçmen sineması ve varoluşçuluk: Üç film üzerinden varoluşsal bir değerlendirme. ARTS: Artuklu Sanat Ve Beşeri Bilimler Dergisi(10), 33-58. https://doi.org/10.46372/arts.1267270